Zmarł Profesor Don Pigozzi

Z żalem zawiadamiamy o śmierci profesora Dona Pigozziego. W 1970 obronił on pod kierunkiem Alfreda Tarskiego pracę doktorską dotyczącą algebr cylindrycznych. Przez większość życia związany był z Instytutem Matematyki Iowa State University. Był jedną z najważniejszych postaci dla logiki algebraicznej; wraz z W. Blokiem napisał podstawowe dla tej dziedziny refleksji dzieło, 'Algebraizable logics’ (1989). Uzyskał wiele rezultatów ważnych dla badaczy z rozmaitych dziedzin logiki i informatyki.

Zmarł Profesor David Charles McCarty

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 25 listopada 2020 zmarł prof. David Charles McCarty, profesor filozofii z Indiana University.

Wspomnienie o profesorze: https://www.allencares.com/obituaries/David-Mccarty-3/#!/Obituary

Zmarł Profesor Marcin Mostowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w dniu 28 października 2017 roku zmarł

PROFESOR MARCIN MOSTOWSKI

logik, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W osobie Profesora Marcina Mostowskiego żegnamy wybitnego logika i wychowawcę kilku pokoleń logików.

Rodzinie Pana Profesora składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki

Zmarł prof. Zdzisław Ziemba

W dniu 9 grudnia 2015 we Wrocławiu zmarł profesor Zdzisław Albin Ziemba, logik. Zmarły był emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, wybitnym specjalistą z zakresu zastosowań logiki w prawie i w teorii prawa.

Wspomnienie o profesorze Ziembie napisane przez prof. Mieczysława Omyłę: Pobierz

Zmarł Profesor Czesław Ryll-Nardzewski

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 18 września 2015 zmarł w wieku 88 lat prof. dr hab. Czesław Ryll-Nardzewski, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, profesor nauk matematycznych, wykładowca akademicki Politechniki Wrocławskiej, a wcześniej Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Ryll-Nardzewski był wybitnym matematykiem i logikiem, autorem lub współautorem podstawowych wyników m.in. z dziedziny arytmetyki teoretycznej i teorii modeli.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki

Zmarł prof. Lech Dubikajtis

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 11 listopada zmarł prof. Lech Dubikajtis, logik i geometra, profesor matematyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Urodzony w Warszawie w 1927 r., studiował w Lublinie i Toruniu. W latach 1948-1972 pracował w zakładzie logiki matematycznej i metodyki nauczania matematyki UMK, a w późniejszym okresie m.in. na Uniwersytecie Śląskim i Università della Calabria we Włoszech.

Autor prac dotyczących logiki modalnej, logik parakonsystentnych i logiki pierwszego rzędu. Autor cenionego podręcznika „Wstęp do geometrii wykreślnej”.

Udzielał się nie tylko na polu naukowym – w 1957 r. współtworzył w Toruniu Klub Inteligencji Katolickiej.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki

Zmarła Profesor Barbara Stanosz

Żegnamy profesor Barbarę Stanosz, emerytowaną profesor Uniwersytetu Warszawskiego, zasłużoną dla sprawy wolnej Polski. Profesor Stanosz była autorką prac z zakresu logiki języka naturalnego, tłumaczką prac Quine’a i propagatorką jego dorobku. Członkini zwyczajna Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Współzałożycielka i współpracowniczka kwartalnika „Bez Dogmatu”.

Profesor Barbara Stanosz zmarła 7 czerwca 2014 r.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki.

Zmarł Profesor Leon Gumański

Ze smutkiem informujemy o śmierci prof. Leona Gumańskiego, wybitnego logika i filozofa, wychowawcy wielu pokoleń studentów. Urodzony w Warszawie w 1921 r., od lat związany zawodowo z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na UMK pracował od 1957 r. aż do przejścia na emeryturę w 1991r. Jeszcze do roku 1997 prowadził zajęcia. Prof. Gumański był wieloletnim kierownikiem Katedry Logiki na Wydziale Humanistycznym UMK; w latach 1966 -1975 pełnił funkcję prodziekana, a w latach 1975-1978 – dziekana tego wydziału. Był redaktorem naczelnym kwartalnika „Ruch Filozoficzny” (1981-2008), członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz szefem Toruńskiego Oddziału PTF. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Profesor Gumański zmarł 31 maja w wieku 93 lat.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki

Zmarł Profesor Andrzej Grzegorczyk

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że 20 marca 2014 roku zmarł

Śp. Andrzej Grzegorczyk

profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk

światowej sławy logik, wybitny filozof i etyk

doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

i Uniwersytetu Blaise Pascala w Clermont-Ferrand

odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

orędownik ruchu ‘Non-violence’, poszukiwania porozumienia między ludźmi wbrew podziałom

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 28-go marca, w kościele św. Jakuba na placu Narutowicza w Warszawa o godz. 13:30 (msza św. pogrzebowa); potem wyjazd podstawianym autobusem do Pruszkowa na cmentarz.

Zmarł doc. dr hab. Jacek Kabziński

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 31 stycznia 2014 roku zmarł doc. dr hab. Jacek K. Kabziński, wieloletni pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel akademicki, logik i filozof, znawca logik nieklasycznych,członek –założyciel Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki