Szanowni Państwo,
Upłynęły trzy lata od wyboru obecnych władz Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Zgodnie ze statutem, kadencja władz trwa trzy lata. Czas na dokonanie wyboru nowych władz Towarzystwa. Skład ustępującego Zarządu:
- prof. Janusz Czelakowski, prezes,
- dr Artur Machlarz, skarbnik,
- dr Andrzej Malec,
- dr hab. Marcin Miłkowski, sekretarz,
- prof. Damian Niwiński, wiceprezes,
- mgr Karol Nurowski,
- prof. Kazimierz Trzęsicki, poprzedni prezes.
Przyjmując funkcję prezesa, deklarowałem szereg działań. Niektóre udało się wykonać. Część wymaga dokończenia. Nowy Zarząd, który powołamy, będzie miał solidne podstawy do dalszej pracy. Towarzystwo trwa i nadal będzie reprezentować środowisko polskich logików i filozofów nauki.
Poniżej odnotowano działania Zarządu w mijającej kadencji, a także te z udziałem członków Towarzystwa, bezpośrednio nawiązujące do statutu Towarzystwa, tj. popierania badań naukowych, popularyzacji i dydaktyki z zakresu logiki, zastosowań logiki i filozofii nauki.
Działalność Zarządu w mijającej kadencji w dużej części skupiała się poza Warszawą, a zwłaszcza na Śląsku Górnym i Dolnym. Pod egidą Towarzystwa i aktywnym udziale Prezesa organizowano w Szklarskiej Porębie coroczne konferencje z cyklu „Zastosowania logiki w filozofii i podstawach matematyki”, z udziałem logików polskich i zaproszonych gości z zagranicy. Na Uniwersytecie Opolskim działa kierowana przez członków Towarzystwa i ściśle z nim współpracująca Grupa Logiki, Języka i Informacji, regularnie zapraszająca do Opola z odczytami wybitnych logików i informatyków z kraju i zagranicy.
Nie zapomniano o stolicy. Przy aktywnym udziale członków Towarzystwa, a zwłaszcza jego wiceprezesa prof. Damiana Niwińskiego i byłego prezesa prof. Jana Woleńskiego, zorganizowano w Warszawie w październiku 2013r. międzynarodową konferencję na stulecie urodzin prof. Andrzeja Mostowskiego, z udziałem czołowych logików i matematyków z Polski i zagranicy.
Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki wspiera wszelkie inicjatywy, których celem jest popularyzacja wiedzy o logice, upowszechnianie kultury logicznej, podnoszenie kompetencji w zakresie komunikacji społecznej oraz poprawnego uzasadniania przekonań. Stąd też Towarzystwo objęło w maju 2014r. swym patronatem inicjatywę młodych naukowców wrocławskich p.t. „Porządne myślenie” – programu kształtowania umiejętności logicznych i społeczno – komunikacyjnych wśród uczniów i nauczycieli (!) dolnośląskich liceów.
Zarząd Towarzystwa wspomógł skromnym grantem młodych badaczy, uczestników sesji Computational Logic, na wspólnym zjeździe Towarzystw Matematycznych Polski i Niemiec w Poznaniu we wrześniu 2014r.
Były prezes Towarzystwa, profesor Jan Woleński został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2013 w obszarze nauk humanistycznych i społecznych „za wszechstronną analizę prac szkoły lwowsko-warszawskiej i wprowadzenie jej dokonań do międzynarodowego dyskursu współczesnej filozofii”.
Z inicjatywy członków Towarzystwa, a zwłaszcza prof. Andrzeja Salwickiego, Zarząd wystąpił do Prezydenta RP o wysokie odznaczenie państwowe dla prof. Andrzeja Grzegorczyka. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski został przyznany. Prof. Grzegorczyk został nim oznaczony, niestety, już pośmiertnie.
Z udziałem członków Towarzystwa odsłonięto tablicę poświęcona Alfredowi Tarskiemu na żoliborskim domu, w którym mieszkał przed wojną. Zarząd podziękował władzom samorządowym Żoliborza za wsparcie powyższej inicjatywy.
Dokonano istotnej rozbudowy i unowocześnienia witryny Towarzystwa. Uzupełniono ją m.in. o biogramy szeregu polskich logików i filozofów nauki. Słownik Biograficzny Polskiej Logiki i Filozofii Nauki zawiera niemal kompletną listę polskich logików i filozofów nauki będących samodzielnymi pracownikami nauki lub tych, którzy już nie żyją. Liczy ona ponad 220 nazwisk i jest ciągle aktualizowana. Niestety, mimo starań Zarządu, nie przy każdym nazwisku dysponujemy pełnym biogramem, uwzględniającym dorobek i listę publikacji.
Nie udało się doprowadzić do końca działań polegających na upamiętnieniu członków Szkoły Lwowsko-Warszawskiej w nazwach ulic. Mimo poparcia przez Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego w warszawskim ratuszu, nie zebrano stosownej liczby podpisów wśród mieszkańców Warszawy. Do inicjatywy tej należy powrócić.
W mijającej kadencji pożegnano wielu logików i filozofów nauki, m.in. prof. prof. Barbarę Stanosz, Mariana Przełęckiego, Andrzeja Grzegorczyka, Lecha Dubikajtisa, Leona Gumańskiego, Czesława Rylla-Nardzewskiego, Ireneusza Sierockiego i doc. Jacka Kabzińskiego (nie wszyscy, którzy odeszli byli członkami PTLiFN).
Do Towarzystwa przyjęto następujące osoby: dr hab. Jan Czerniawski, dr hab. Jerzy Gołosz, dr hab. Aleksy Schubert, dr Katarzyna Karaskiewicz oraz mgr Jacek Wawer.
Podkreślić należy stabilizację stanu finansów Towarzystwa w mijającej kadencji. Stan konta bankowego PTLiFN w dniu 25 stycznia 2015 wynosił 5626,47 PLN + 10 EUR. Szczegóły zawiera Sprawozdanie finansowe PTLiFN (2012-2015).
Janusz Czelakowski
Prezes PTLiFN
jczel@math.uni.opole.pl